Zmora umów lojalnościowych w branży sportowo-tanecznej


autor wpisu: Michał Kosel

Na samym początku powstania tego #BLOGA uznałem, że kolejne wpisy będą podyktowane najczęściej zadawanymi przez Was pytaniami lub powtarzającymi się wątpliwościami. Jak poprzednie, tak i ten wpis oparty jest o wzmożoną ilość pytań, które zadajecie w tym temacie. Pewnie dlatego, że sezon idzie, więc spieszę z wpisem byście nie narobili głupot.

Umowy lojalnościowe, to gorące zagadnienie w branży sportowo-tanecznej, ponieważ mało kto rozumie ich specyfikę, a wiele osób daje się nacinać na podstawowe kruczki i zapisy.

Ten wpis podzielę na 3 części, pokazując 3 różne punkty widzenia: 
cz. 1 -  TRENER ----> SZKOŁA (jesteś trenerem i szkoła każe Ci je podpisać)
cz. 2 - SZKOŁA ----> TRENER (jesteś właścicielem i chcesz zabezpieczyć swoje interesy)
cz. 3 - SZKOŁA ----> KLIENT (jesteś właścicielem i chcesz za pomocą umów przytrzymać klientów)

DZIŚ PERSPEKTYWA PIERWSZA - TRENER ----> SZKOŁA

IDEA:
Idea samych umów jest dobra. Szkoła ściąga trenera specjalnie do siebie, tworzy pod niego infrastrukturę, zapewnia grupy i na bazie tej osoby tworzy całą kampanię reklamową. Oferuje całkiem inne stawki, niż przeciętnie, zapewnia dojazd i nocleg (jeśli osoba dojeżdża z daleka) oraz gwarancje, że jeśli jakaś grupa się nie otworzy to i tak trener otrzyma wynagrodzenie za poświęcony czas (od 50% do 100% umówionej kwoty) W zamian za to wiąże się kontraktem i umową na wyłączność, dzięki temu szkoła wie, że środki przeznaczone na reklamę w 100% zwrócą się w przełożeniu na szkołę X i nie skończy się tym, że promuje osobę przez pół roku, a na tej reklamie, dany trener po 6 miesiącach zaczyna prowadzić zajęcia w szkole Y w tym samym mieście. 
I to jest uczciwy układ. Każda ze stron zadbała o zabezpieczenie swoich interesów:
Trener – ma gwarancję grup, profity, zakwaterowanie, stabilizację miejsca pracy i godne wynagrodzenie.
Szkoła – ma na wyłączność trenera, w którego inwestuje i zabezpieczenie, że trenerowi się nie odwidzi.

Niestety osobiście znam JEDNĄ SZKOŁĘ, która robi to poprawnie i na godnych zasadach (nie, nie jest to jedna z moich, nie stosujemy takich umów). Więc tyle z idei...

RZECZYWISTOŚĆ:
Rzeczywistość jest niestety o wiele smutniejsza, gro szkół i placówek sportowych zamieszcza w swoich umowach zakazy konkurencji, kary za złamanie umów, kary za niewykonanie poszczególnych czynności wizerunkowych, zasady współpracy z trenerem, zastrzeżenia i zapiski zabezpieczające, ale nic więcej dla trenera za tym nie idzie.
Rzeczywistość jest brutalna. Umowy często opiewają na 70%-80% rzeczywistych stawek dla trenera (a nie na 120% -150% jak powinno być), do tego poza związaniem się umową, karami, terminem i zakazem konkurencji niczym nie różnią się do warunków, które powinna dostać taka osoba, a przy okazji, na własne życzenie serwują sobie złotą klatkę...w tym wypadku nawet nie złotą, to po prostu kajdanki, które sama przywdziewa.
Jest to widoczne szczególnie u szkół, czy placówek sportowych, które mają aspirację do sieciówek. To takie miejsca, gdzie właściciel patrzy typowo biznesowo na szkołę (nie ma w tym nic złego), ale przegina w drugą stronę, ponieważ to ludzie napędzają nasze biznesy, zamiast o nich dbać w granicach rozsądku ekonomicznego (na tyle na ile nam pozwala budżet) popadamy w skrajność i tworzymy obóz pracy. To musi się skończyć źle...
...
i tak zazwyczaj się kończy. Trener w końcu ma dość, szef dociska śrubę, a ten łamie zapisy w umowie, odchodzi na swoje lub do konkurencji. Konflikt się zaostrza, pojawia się pyskówka, czarny PR, nawet próby spraw sądowych – i po co to wszystko?

CO ZATEM ZROBIĆ, BY JAKO TRENER SIĘ ZABEZPIECZYĆ?
Odpowiedź nie jest taka skomplikowana jakby się wydawało, wbrew pozorom:
------
[Dalsza część wpisu?] 
Jeśli chcesz czytać dalej, przejdź do wpisu na #FB kliknij tutaj i napisz w komentarzu "Chcę czytać dalej" 

[BIBLIOTEKA FUNDACJI] Nie chcesz czekać na kolejny wpis? Już teraz możesz nabyć #Webinar, gdzie przez ponad godzinę rozkładam temat na części pierwsze tłumacząc jak się zabezpieczyć:
https://www.zarabiajnapasji.com/umowy-lojalnosciowe-fakty-i-mity-webinar


PODOBNE WPISY:

► "Kontrole o czym warto wiedzieć?": Kliknij i przejdź do wpisu
► "Jednoosobowa działalność gospodarcza - fakty i mity": Kliknij i przejdź do wpisu
► "Umowa o dzieło jako trener - najczęstrze błędy": Kliknij i przejdź do wpisu

|► kliknij tutaj i sprawdź WSZYSTKIE wpisy

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii